Muhammed Kayar - Web Yazılım Uzmanı

Ben Kimim?

Merhaba ben Muhammed. Size nasıl yardımcı olabilirim?

Merhaba, ben Muhammed Kayar.

 

Gaziantep'de doğdum ve hâlâ orada yaşıyorum. 

 

2005 yılında ilk bilgisayarımı aldım (babam aldı :))

O günden bu yana oyun oynamak ya da internette gezinmek yerine hep "Nasıl Yapıyorlar?" sorusuna cevap aramak daha çok ilgili çeker oldu.

İlk girdiğim web sitesi, o zamanlarda televizyon ekranlarında reklamı dönen akbank.com.tr web sitesiydi çok iyi hatırlıyorum.

Siteye girdiğimde kendime yine aynı soruyu sordum. Acaba bu siteleri nasıl yapıyorlar?

O günden itibaren nasıl yapıldığını araştırmaya karar verdim. İlk web sayfam blogcu.com'dan açtığım bysniper.blogcu.com'du.

Sayfamı sürekli kişiselleştirmeye çalışarak kodlama mantığını öğrenmeye başladım ve o günden bu güne kadar kendimi geliştirmeye ve yeni şeyler öğrenmeye devam ettim.

Daha sonra web siteleri yapmak için sadece kodlama değil, grafik tasarımı öğrenmem gerektiğini öğrendim ve photoshop ile tanışmış oldum.

Bir hobi olarak çevremdeki insanlara web siteleri yapıp yayınladım.

2011 yılından itibaren ağırlıkla kurumsal firmalara web siteleri yaparak profesyonel yazılım uzmanlığı serüvenim başlamış oldu.

Özel bir yazılım ajansında (Eflatunweb Internet Hizmetleri) full-stack developer olarak çalışmaya başladım. 

2013'den 2018'in başlarına kadar Eflatunweb'de çalışmaya devam ettim ve sonrasında "Freelance" olma fikri ile iş yerinden ayrıldım.

Artık freelance web geliştiricisi olarak çalışıyorum ve öğrenmeye, kendimi geliştirmeye devam ediyorum.

 

Uzmanlık Alanlarım

  • PHP & MYSQL

Yazılım dünyasına adım atmamı sağlayan ilk programlama dili olduğu için çok iyi derece php uzmanıyım. Projelerimin %90 kadarını php ile geliştirdim. Bunun yanında çay ile şeker kadar özdeşleştirdiğim mysql'i de iyi derece kullanıyorum. İkisi de benim vazgeçilmezim diyebilirim. Projelerimi genellikle kendi MVC tabanlı frameworküm ile geliştiriyor olsam da codeigniteri de kullanıyorum.

  • HTML & CSS & JS

Her ne kadar yazılım dili olmasalar da bu üç arkadaşı da çok iyi derecede kullanabiliyorum. PSD to HTML işlemlerini de birebir olarak çıkarabiliyorum. Kendimi her ne kadar yazılım uzmanlığı kısmı için geliştirmiş olsam da web tasarım kısmını da ayrıca seviyorum. Internet Explorer hariç :)

  • HYBRID MOBİL UYGULAMALAR

Web tabanlı mobil uygulama işlerinin tamamına yakınını hybrid frameworkler ile geliştiriyorum. Genelde IONIC, FRAMEWORK7 gibi frameworkler kullansam da bazı projelerde kullanım kolaylığı için kendi geliştirdiğim cordova tabanlı frameworkümü kullanıyorum. Yakın zamanda Flutter ile proje geliştireceğim.

  •  WEB TABANLI MASAÜSTÜ UYGULAMALARI

İhtiyaca yönelik olarak web tabanlı online masaüstü uygulamalarınızı geliştirebilirim. Şu ana kadar taleple alakalı olarak kendi projelerime özel olarak masaüstü uygulamalar geliştirdim. Herşeyin online ortama taşındığı zamanımızda ihtiyacınız olan her konuda yardımcı olabilirim.

  • WORDPRESS & OPENCART

Wordpress'in popüler olmaya başladığı yıllardan itibaren  wordpress temaları ve eklentiler geliştiriyorum. Daha önce geliştirdiğim ve 100 adete yakın satış rakamına ulaşan "Herhalde V1" temasını da bir çok wordpress kullanıcısı bilir.  Özel tema ve eklenti konusunda hayal gücünüzü baz alarak projeler geliştirebiliriz.