Muhammed Kayar - Web Yazılım Uzmanı

Freelancer'ım!

28.06.2020

Freelancer'ım!

Uzun zamandır özel sektörde kendimi ve çalıştığım firmayı/şirketi geliştire geliştire bir yerlere gelmeye çalıştım. Bir gün kendi işimin patronu olacağım diye kendi kendime çok iç geçirmişimdir çoğu yazılımcı gibi. Çünkü, Türkiye'de herhangi bir firmada yazılım geliştirici departmanında çalışıyorsanız, aldığınız maaş, firmaya kazandırdığınız paranın 1/10'u kadardır. En azından benim açımdan hep öyle oldu. Aslında her işte bu handikap mevcut. Burda firma yetkilileri yanlış anlamasın işin doğası geregi bu böyle. Sonuçta şirket ortağı değilsiniz, çalışansınız.

Hayatımın çeşitli evrelerinde kendi çabalarımla edindiğim işlerden ek iş imkanı oluşturmaya çalıştım. Ancak, gündüz iş yerinde mesai, gece evde mesai konusu son zamanlarda beni ve vücudumu olumsuz etkilemeye başladı. Buna rağmen gece mesaisinde belirli saatlerde çalıştığım işlerden kazandığım para, aldığım maaşın üstüne çıkmaya başladığında beynimde ufak çaplı yıldırımlar, şimşekler oluşmaya başladı.

Acaba kendime yetecek kadar iş akışı sağlayabilir miyim diye düşüne düşüne bir kaç ay daha idare ettim. Bu arada kendime yetecek iş akışını sağlayabileceğimi daha iyi anladım ve freelancer iş modeli ile kendi işlerim için çaba sarfetmeye karar verdim. Radikal bir karar mıdır değil midir tartışılır ama benim için radikal bir karar oldu açıkçası.

Bu kararı almamda emeği geçen gerek müşterilerme, gerek arkadaş, eş, dost akrabalarıma teşekkür ederim.

Artık, freelancer yazılımcı olarak özel yazılımlarınızı üretmeye hazırım. Sizin de gerçekleştirilmeyi bekleyen bir web projeniz varsa vakit kaybetmeden benimle irtibata geçin. Geçin ki bu zamana kadar boşuna beklediğinizi size ıspat edeyim. Biraz özgüveni yüksek bir giriş oldu sanırım :)

Herkese iyi çalışmalar dilerim.

 

echo $test;