Muhammed Kayar - Web Yazılım Uzmanı

Freelancer İle Çalışmak

10.01.2019

Freelancer İle Çalışmak

Bizden önceki neslin adını bile duymadığı, yeni neslin ise tam olarak alışamadığı bir terimdir freelancer. Ki bana sorarsanız kendine güvenen yazılımcılar için en mantıklı çalışma şeklidir. Peki günümüzde freelancer ile iş yapıp ağzı yanan yığınla insan var onlara ne demeli?

Bu yazımda, bir freelancer ile çalışmanın bazı püf noktalarından bahsedeceğim.

Bu konuda sorun yaşamış kişilerin çoğunluğu, iş verdiği kişiyi tam olarak araştırmadan ve bilgi-yeterliliğinin olup olmadığını anlamadan, belki de diğerlerine kıyasla daha ekonomik (!) olanı seçerek giriyor hatalar zincirine. 

Projenizi iğne deliği kadar boşluk bırakmayacak şekilde ayrıntılarına kadar anlatın. Her proje, devamlı geliştirilmeye musait olmalıdır. Proje konunuz içerisinde ileride ekleme-geliştirmeye musait bir şekilde geliştirilmesi gerektiğini vurgulayın.

Her ne iş yaptıracaksanız yaptırın, öncelikle işi yaptıracağınız kişinin uzmanlık derecesinizi anlamaya çalışın. Referanslarını isteyin veya uzman olduğunu iddiaa ettiği konu hakkında bilgi vermesini isteyin. 

İş yaptıracağınız kişi ile aranızdaki konuşmayı yanlız mesajlaşma, mailleşme gibi kanallarla sınırlandırmayın. Genelde insanlar, bildikleri iş hakkında bilgi verirken daha özgüvenli ve takılmadan konuşur.

Çalışacağınız kişinin adını, arama motorlarından aratarak hakkında bilgi alabileceğiniz web sitelerinden stalklayın. (Linkedin, behance, github gibi siteler genelde profesyonel iş bilgilerinin olduğu sitelerdir.)

İşin bitiş zamanını kesinlikle belirtin. Benim acelem yok geç olsun ama iyi bir iş çıksın gibi cümleler kurarsanız, normalde 7 gün sürecek bir proje, bu sözlerden sonra 2-3 aya kadar uzayabilir benden söylemesi.

Projenizin geliştirme aşamasında her seviyede işin üzerinde olun. İşi verdiğiniz kişiden çalışmayı takip edebileceğiniz bir bağlantı isteyin ve çalışmayı online ortamda takip etmek istediğinizi belirtin.

Bazen bazı şeyler sizin istediğiniz gibi olmayabilir. Düzeltilmesini istemek en doğal hakkınız. Ancak düzeltme talep ederken incitici veya kişiyi demoralize edecek şekilde bir dil kullanmaktan çekinin. Yapıcı olmaya çalışın. 

Proje çalışmalarının devam ettiği süreçte sürekli arayıp işin durumunu öğrenmeye çalışmayın. 2-3 gün gibi aralıklarla kontrol etmeye çalışın. Freelancer çalışanı darlamak, projeden kendisini soyutlamasını ve özgür düşünmesini engeller.

Yukarıdaki maddelere eklenecek veya çıkarılacak daha çok şey yazılabilir. Genel olarak söylemek gerekirse bu işin püf noktası, daha önceki tecrübelerini güzel şekilde sunup, size yaptığı iş hakkında güven veren bir freelancer ile çalışmanızın faydalı olacağıdır. 

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.